20150503_170605

Jezioro Gołdopiwo

 

Kruklanki to niezwykle malownicza miejscowość położona pomiędzy jeziorami Gołdopiwo, Brożówka i Kruklin. Dodatkowo miejscowość leży na skraju Puszczy Boreckiej. To właśnie dzięki tym naturalnym bogactwom: czystej wodzie oraz wspaniałym lasom corocznie przybywają do Kruklanek tłumy turystów nie tylko z różnych stron Polski ale także i zza granicy. Kto z nas nie pamięta jak tu upolował żubra  sam Król Hiszpanii..? Jednak nie tylko to sprawia, że Kruklanki są interesującym miejscem na mapie każdego wytrawnego turysty czy zwykłego urlopowicza. Otóż również w kwestii kulturowej Kruklanki to niezwykle ciekawy zakątek. Dziś o Kruklankach śmiało można powiedzieć, że w tym miejscu spotyka się Wschód z Zachodem i żyje zgodnie kultywując rozmaite  tradycje i schedę kulturową.

 

 

Kruklanki Relax 2

Cerkiew Greko-katolicka  w Kruklankach

 

Najlepszy wyraz temu daje żywe współistnienie trzech różnych kościołów: cerkwi greko-katolickiej, kościoła rzymskokatolickiego i cerkwi prawosławnej. Ta stosunkowo niewielka miejscowość obfituje w różnorodność wyznaniową i kulturową i bez wątpienia jest to jej jedno z największych bogactw.

 

 

 

 

kosciol

Kościół w Krukalnkach

Sama historia Kruklanek jest dosyć ciekawa. Sięga ona XVI w. kiedy to w 1545 r. wieś została założona Jana Bębelnika, pierwszego jej sołtysa. Z tego okresu pochodzi również kościół (1574r.), wspaniały zabytek architektury wschodniopruskiej, który cieszy swą okazałością po dziś dzień.  Wiek  XVIII przyniósł Kruklankom epidemię dżumy w wyniku której zmarły 132 osoby, w tym ostatni przedstawiciel szlacheckiego rodu von Gansenów . Grobowce rodziny zostały odkryte podczas rozbiórki ceglanej podłogi kościoła w 1875 roku.  Na kamieniu nagrobkowym wyryto napis łaciński, który tłumaczono:  „Tu spoczywa Anna Maria Gansen z domu Proeken obok swego syna Gotfryda Wilhelma Gansena, ostatniego potomka tego rodu w Prusach. Wiek XX natomiast to m.in. okres dwóch wojen. Namacalna pozostałość z okresu II wojny światowej to m. in. bunkry żelbetowe, będące częścią Giżyckiego Rejonu Umocnionego. Sięgając do historii warto jeszcze odnieść się do etymologii samej nazwy miejscowości. Kruklanki to słowo pochodzące od staropruskiego wyrazu krauk czyli kruk. W dokumentach niemieckich były wymieniane nazwy Kreuglin, Krauglienen, Kraukelin, Kraukeln. Wieś funkcjonowała też pod nazwami: Krucze Łąki, Kruglanken, Kruglanki otrzymując ostatecznie nazwę: KRUKLANKI.

 

20150426_170400 — kopia

Krajobraz Kruklanek

20150503_182404 — kopia

Krajobraz Kruklanek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miejscowość jest niezwykle urokliwa. Położona w dolinie, przecięta wstęgą przepływającej przez nią rzeki Sapiny przyciąga magicznie wszystkich kto raz na nią się natknął. Bez wątpienia ogromne bogactwo Kruklanek to jej woda: jeziora i rzeka. Dzięki temu nikt tu latem się nie nudzi, albowiem miłośnicy słońca mogą spokojnie wypoczywać sobie na plaży, fani rybki mogą po nią popłynąć łódeczką a wszyscy ci, którzy preferują bardziej aktywny relaks mogą skorzystać z tras kajakowych, rowerowych bądź malowniczych ścieżek przyrody.

 

Gdzie udać się na plażę?

Miejscowi chętnie korzystają z „Dzikiej plaży”, która znajduje się na przedłużeniu ulicy Wczasowej (dochodzimy do niej już ubitą drogą „piaskową”), tuż za ośrodkiem wczasowym OW Kruklanki, dawniejszym ośrodkiem Farel. Druga „dzika” opcja to plaża na tzw. „złączeniu jezior Gołdopiwo i Brożówka. Trzeci wariant i zapewne ten najbardziej odpowiada turystom to plaża gminna, strzeżona, dodatkowo zmodernizowana, wyposażona w siłownię, plac zabaw i boiska do siatkówki oraz koszykówki.

 

Gdzie wypożyczyć sprzęt wodny?

W Kruklankach do tej pory były dwa punkty, gdzie można było wypożyczyć sprzęt wodny i porozkoszować się pięknem natury z pokładu takiegoż pojazdu, czytaj: kajak. łódka, rower wodny, ewentualnie deska wind surfingowa 🙂

Były to i zapewne nadal będą:

– „dzika” plaża (za dawnym Ośrodkiem Farel, aktualnie OW Kruklanki)

– plaża gminna; wypożyczenie sprzętu pod nr tel.: 501 032 247

 

Co tak naprawdę warto tu zobaczyć?

Nicz na Iwana Kupała

Miejscowość jest tak urokliwa, że warto tu zwyczajnie być i pooddychać tym wspaniałym czystym powietrzem i wchłaniać pozytywną energię, bo ona ląduje nasze akumulatory życia na cały kolejny rok!

Ci szczęściarze, którzy bywali w Kruklankach wcześniej wiedzą, że warto tu przyjechać pomiędzy ok. 5 a 15 lipca, bo właśnie w tym okresie (w zależności od roku) organizowana była wspaniała impreza plenerowa o magicznej nazwie Nicz na Iwana Kupała (Noc Świętojańska).

nicz na iwana kupala

Nicz na Iwana Kupała Kruklanki

Noc Kupały to największa plenerowa impreza organizowana przez mniejszość ukraińską w regionie Warmii i Mazur. Na to święto ściągali tu tysiącami wszyscy głodni ukraińskiej muzyki, rozrywki i niepowtarzalnego klimatu. Do tej pory Nicz na Iwana Kupała odbywała się nad jeziorem Gołdopiwo, gdzie przecudnie rozbrzmiewała muzyka i łączyły się w tonach pieśni różnych języków słowiańskich: bez przeszkód ukraiński z polskim, rosyjskim, a także dołączały do nich i inne: litewskie czy cygańskie. Tu nad brzegiem jeziora można było zatopić się we wspaniałych inscenizacjach obrazujących starodawne zwyczaje kupalskiej nocy, rytmicznych tańcach, blasku ogniska nadającego guślanego klimatu i zapomnieć się na dobre podążając wzrokiem za odpływającymi wiankami, rzucanymi przez przecudnie odziane w ukraińskie stroje dziewczęta…. Od bardzo niedawna impreza organizowana jest na scenie Gminnego Ośrodka Kultury. I choć brakuje tam jeziora i choć brakuje tych wiankó, to warto dołączyć w lipcu do tej imprezy. Bo Noc Kupały jest tylko raz w roku! Kliknij TUTAJ, by obejrzeć wspominkowy link.

Krótka video-wycieczka:

 

Zwalony Most : Kliknij TUTAJ

zwalony most 2

 

 

 

 

 

 

 

Cerkiew greko-katolicka pw. św. Jozafata Kuncewicza. Kliknij TUTAJ.

 

20150502_144247

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Żubry – Puszcza Borecka

 

 

zubr

 

Jako, że Kruklanki leżą na skraju Puszczy Boreckiej, odwiedzający miejscowość turyści mają znakomitą okazję, by zobaczyć „na żywo” króla puszczy, czyli żubra. W tym celu warto się zatem wybrać do Rezerwatu Borki do Woliska, by poczuć się hmm… jak na dzikim zachodzie : ) .. czemu nie..?! Więcej informacji TU . oraz TUTAJ.

Przypomnę tylko, że nasze boreckie żubry zachęciły do przybycia na teren Puszczy samego króla Hiszpanii Huana Carlosa, który wziął udział w polowaniu w tzw. odstrzale eliminacyjnym!

 

 

 

Kruklanki rowerem

 

Rzeka Sapina – Kruklanki kajakiem

 

Kiedy przyjechać do Kruklanek

Już dziś 🙂 Bo Kruklanki są atrakcyjne o każdej porze roku. Latem, bo świeci tu słońce i czeka czyste jezioro na spragnionych urlopowiczów, zimą, bo gdy ostro posypie śniegiem, jest tu jak w alpejskiej wiosce, jesienią, bo mnożą się w pobliskich lasach grzyby, wiosną, bo to idealna pora na piesze wycieczki: nie za zimno, nie za gorąco – w sam raz! Każdy moment jest zatem odpowiedni.

 

Okolice Kruklanek

Giżycko – letnia stolica Mazur

Węgorzewo

Brożówka

Pozezdrze

Kruklanki samochodem : Kruklanki – Gołdap – Stańczyki

 

STRONA W BUDOWIE